Şahıs Şirketi Hangi Vergileri Öder ?

0 6

Şahıs Şirketi Hangi Vergileri Öder ?,Şahıs Şirketi Vergileri Ne Zaman Ödenir? soruları şahıs firmaları sahiplerinin en çok merak ettiği sorulardandır.Günümüzde şahıs şirketleri çok yaygın görülmektedir. Bunun sebebi en basit açılıp kapanabilen, limited ve anonim şirketlere göre kuruluş işlemlerinin daha az maliyetli olmasını neden gösterebiliriz. Şahıs firmaları,gerçek kişi işletmeleri olarak geçer ve vergi dairesi tarafından vergi mükellefi sıfatındadır.

Şahıs firmaları hangi vergileri öder?

1- Muhtasar(stopaj) Vergisi
2- KDV Vergisi
3- Gelir Vergisi/Geçici Vergi

Yukarıda ki vergi türleri bir şahıs firmasının sene içerisinde aylık/üç aylık ve yıllık ödediği vergilerdir. Şimdi bu vergi türlerini kısa kısa inceleyelim.

 

Muhtasar Beyannamesi

Muhtasar beyannamesi aylık veya üçer aylık dönemler halinde düzenlenmektedir. Burada baz alınacak konu firmada ssklı olarak çalışan aktif personel sayısıdır. 10 Kişiden az çalışanınız var ise üç ayda bir , 10 kişiden fazla çalışanınız var ise ayda bir verilir.

Muhtasar beyannamede, şirketin kira tutarı üzerinden hesaplanan stopaj, çalışanlardan yapılan kesintiler, mali müşavir makbuzu vb. beyan edilmektedir. Örneğin; şirketiniz home ofis ise,çalışanınız yok ve mali müşaviriniz makbuz yerine fatura kesiyorsa o ay muhtasar ödemeniz çıkmayacaktır. Muhtasar beyannamede beyan edilecek herhangi bir bilgi bulunmadığı takdirde, vergi dairesine o dönem ile ilgili dilekçe verilerek, bu sayede senede 48 * 4 =192 TL damga vergisi ödemezsiniz.

Üç ayda bir verilen muhtasar beyannamesinin dönemleri Ocak-Nisan-Temmuz ve Ekimdir.

KDV Beyannamesi

Tüzel ve şahıs şirketleri her ay düzenli olarak bu beyannameyi vermek zorundadırlar. Yapılan faaliyetler üzerinden hesaplanan KDV tutarı, fatura üzerinde belirtilmek zorundadır. KDV Beyannamesi izleyen ayın 24. günü akşamına kadar beyan edilip 26. günü akşamına kadar ödenir. Ödenecek katma değer vergisi çıkmasa bile damga vergisi ödenmek zorundadır. Damga vergisi tutarı 48 TL dir.

 

Gelir/Geçici Vergi Beyannamesi

Anonim ve limited şirketler kurumlar vergisi olan bu vergi, şahıs firmalarında ise gelir vergisi ismini almaktadır. Kar üzerinden alınan bu vergi değişen oranlıdır.

(Geliriniz-Giderleriniz)* vergi oranı şeklinde ki basit bir formül ile tahmini vergi hesaplanabilir.  Şahıs firmaları için Mart Limited, Anonimler için Nisan Ayında beyan edilir. Damga vergisi 181 TL dir.

Gelir vergisinin dönem içinde beyan edilmesine Geçici Vergi denmektedir. Ödenecek vergi çıkmasa bile damga vergisi ödenmek zorundadır. Damga vergisi 74,90 TL dir. Şubat Mayıs Ağustos ve Kasım Aylarında beyan edilir ve ayın 17 sinde ödenir.

Soru Sor ?? Şahıs Şirketi Hangi Vergileri Öder ? ile ilgili merak ettiğiniz soruları soru sor butonuna tıklayarak bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.