KOSGEB Nace Desteklenen Sektörler (Soru Cevap)

KOSGEB Nace Desteklenen Sektörler

2 16

2020-2021 yıllarında KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları 2 ana başlık altında incelenmiştir. Bunlar Geleneksel Girişimci Programı ve İleri Girişimci Destek Programıdır. Devletten kuruluş giderleri, makine, demirbaş giderleri gibi hibeler almak istiyorsanız yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye ederim. Hibe almak için öncelikle yapacağınız işin Kosgeb desteklenen sektörler arasında yer alması gerekmektedir.

Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programlarına ait en son güncel NACE tipi kodları aşağıda yer almaktadır.. Bir işyeri kurup devletten hibe almak istiyorsanız kurumun hangi işleri desteklediğini bulamadıysanız veya yapacağınız işin desteklenip desteklenmediğine emin değilseniz, yorum kısmına yapacağınız işi yazarak ücretsiz olarak bizlere sorgulama yaptırabilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren KOSGEB, eskiye nazaran son yıllarda çıkarmış olduğu destek programları ile sadece imalat sektörü başta olmak üzere bir çok sektöre hem destek hem de hibe vermektedir.

60.000 TL kadar ”Geleneksel Girişimci Desteği” programından yararlanmak isteyenlerin kurumun İnternet sitesindeki NACE kodları içerisine iş fikrinin yer alması gerekir.

DESTEK UNSURU DESTEK TUTARI
Kuruluş Desteği Gerçek kişi işletme 5.000 TL

Sermaye şirketi işletme 10.000 TL

Performans Desteği* Birinci Performans Dönemi

20.000 TL

İkinci Performans Dönemi

20.000 TL

Sertifika Desteği 5.000TL

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler

İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanan girişimciler, 225.000 liraya kadar hibe alabilirler.  Yapacağınız işin niteliği ”İleri Teknoloji Düzeyin” de olması gerekir.

  • Peki bu ileri düzey teknolojiden kasıt nedir :

Bir berber salonu, market vb. işletmeler kurmak ile bir fabrika, üretim tesisi kurmak arasında büyük sermaye farkları vardır. İleri Teknoloji Düzeyinde ki kasıt, yapılan işin büyük sermayeler, büyük yatırımlar ve teknoloji gerektirmesi demektir.

Üst NACE Kodu Nasıl Bulunur?

Kosgeb’den destek veya hibe almak isteyen kişiler öncelikle yapacağı için üst ve alt nace kodlarını bilmek zorundadırlar. Kosgeb tarafından yasaklanan sektörler arasından herhangi bir iş yapmayı düşünüyorsanız hibe alamayacağınızı da bilmeniz gerekmektedir. KOSGEB desteklenen sektörler  listesine girmeniz ve oluşturulan B den S kadar olan ana başlıklar altındaki sektörlerden size en uygun olanı seçmenizdir.

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması
KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

Alt NACE kodları sorgulaması nasıl yapılır?

Yukarıda ki resim de “10.85” yazan kısım örnek olarak seçmiş bulunmaktayım. Sizde hazır yemek üretimi ile ilgili bir şirket açmayı düşünüyorsanız üst kodunuz 10.85 olacaktır. Peki alt nace kodunu nasıl bulabilirsiniz.

Kosgeb Alt Nace Kodu Bulma

 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ait NACE KODU SORGULAMA SAYFASINA GİRİŞ yapınız.
 • “Nace Faaliyet Kodu” kısmına az evel anlattığımız üst nace kodunu arada nokta (.) koyarak yazınız.
 • “Ara” butonuna basarak yazmış olduğunuz üst nace koduna bağlı olan alt işlerin sıralanmasını sağlayınız.

Sitenin yazarı olarak söylemek isterim ki, asıl mesleğim MALİ MÜŞAVİR‘liktir. Siz de açmayı düşündüğünüz şirketin Kosgeb tarafından hibe ve teşvik alıp alamayacağını gönül rahatlığı ile bana yorum ekle kısmından iletebilirsiniz. Gerek kosgeb destekleri gerekse şirket açılımı hakkında detaylı bilgileri verebilirim.

Yorum ekle kısmından sorularınızı bekliyorum, Sağlıklı Günler 🙂

KOSGEB Nace Desteklenen Sektörler

2 Yorumlar
 1. Lokantacı diyor

  Merhabalar, lokanta-restaurant kurup kosgebden hibe veya teşvik almak istemekteyim. Desteklenen sektörlerin içinde var mı? Hangi prosedürleri izlemem gerekli ücretli ücretsiz yardımlarınızı bekliyorum

  1. admin diyor

   Merhaba, bahsettiğiniz işin üst nace kodu 56.10 olmakla beraber, 56.1008 nace kodunu kullanabilirsiniz. Öncelikle girişimcilik belgesi alıp daha sonra Kosgeb Müdürlüğün’den onay alıp şirketinizi kurabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için iletişim sayfamızdan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.