İşsizlik Maaşı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

53 35

Çalışırken işvereni tarafından çıkarılıp işsiz kalan işçilerin mağduriyetlerini bir nebze gidermek için sağlanan işsizlik maaşı başvurusu başvuru işlemleri biraz karışık gelebilir. İşsizlik maaşı başvurum ne zaman sonuçlanır ve işsizlik maaşı hesabıma ne zaman yatar diyorsanız bu yazımızı okumanızı öneririz.

İşsizlik başvurunuzu yapmak için, işten çıkış tarihinden itibaren 1 ay içinde İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İŞKUR İşsizlik maaşı başvurularını inceleyip sonuçlandırması genellikle 10 ila 15 gün sürmektedir. Fakat yoğunluk durumuna göre bu süre 1 ayı da bulmaktadır.

İşsizlik maaşı başvuru süreci;

1- İşten çıkarıldıktan sonra 1 ay içinde İŞKUR‘a internet üzerinden veya kuruma giderek başvuru yapılır.

2-Eğer işten çıktıktan hemen sonra başvurduysanız başvurunuz 10 gün askıda kalır. Bunun nedeni işten çıkış bildirgenizde ki çıkış kodunun veya yanlış bildirilen primlerin düzeltilmesi için işverene 10 gün süre tanınmasıdır. Bu 10 günlük sürede başvurunuz askıda bekletilmektedir.

3-Başvurunuz değerlendirilmek üzere tekrardan işleme alınır.İşlem sırasına alınan başvurunuz başvuru yoğunluğuna göre sonuçlandırılıp tarafınıza SMS ile bildirilir.

İşsizlik maaşı başvurusu sonucunun gecikme nedenleri

1-İşsizlik başvurusu yaparken çıkış tarihinizi yanlış vermeniz,

2-İşten çıkış işlemlerinizin tamamlanmadan önce maaş başvurusunda bulunmak,

3-Sistemde değerlendirmek üzere bekleyen çok fazla başvurunun bulunması

[geo-post id = “649”]

İşsizlik maaşı Başvuru Sonrası Sms Gelmeme Nedenleri

1- İşkur sistemine kayıt olurken cep telefonu numarası bilginizi doldurmamış olmanız,

2-Sistemde kayıtlı numaranızın hatalı olması

3-Servis sağlayıcı operatörünüzden kaynaklı hatalar.

İşkur sisteminde cep telefonu bilgilerinizi güncellemek veya değiştirmek isterseniz iskur.gov.tr adresine girip iş arayan girişi yaparak profilinizden değiştirebilmektesiniz.

 

İşkur Cep Telefonu Bilgilerini Güncelleme Nasıl Yapılır

iskur.gov.tr > Giriş > İş Arayan Giriş > TC ve PAROLA(Unuttuysanız şifremi unuttum butonundan yeni şifre alınız) > Kullanıcı Bilgileri Güncelleme >

Açılan sayfaya adres ve cep telefonu bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra Tercih edilen kutucuğunu işaretleyip sol üstte bulunan KAYDET butonuna basınız.

 

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilmek için yukarıda belirtiğimiz gibi İŞKUR profilinizin ana sayfasına girip İŞSİZLİK ÖDENEĞİ SORGULAMASI butonuna basmanız yeterli olacaktır. Sorgulama sayfasına girdiğinizde yukarıda yer alan resimde ki gibi bir ekran açılacak. Açılan ekranda ARA butonuna bastığınızda önünde yukarıdaki renklerden biri olmak üzere bir satır açılacaktır.

Peki bu renklerin anlamaları nedir?

 • Tekleştirmeye hazır değil: İşleminiz SGK çıkışınızdan itibaren 10 gün geçmediği için askıdadır. 10 gün sonra işleme alınacaktır
 • Yeniden Başlatılmayı Bekleyen: Daha önce işsizlik maaşı almışsanız ve yeni bir işe başladıysanız maaşınız dondurulmuştur. Yeni bir başvuru yaptığınızda yeniden işsizlik maaşı şartlarını taşımıyorsanız kalan Maaşınızı  almaya devam edersiniz. Bu aşamada işleminiz yönetici tarafından işlem yapılmayı bekliyordur.
 • Red Bekleyen: Başvurusu sırasında işten ayrılış tarihini yanlış doldurduysanız işleminiz red bekleyenlerde askıda kalır.
 • Bildirgesi Oluşmuş Onaya Girmemiş: Başvuru işleminiz alınmış, kurum tarafından onaylanmak üzere beklemektedir.
 • İşlem görmemiş: Başvurunuz alınmış olup işlem yapılmak üzere kurumca sıraya girmiş durumdadır.
 • Yeniden Başlatılmış: Daha önce hak kazandığınız işsizlik maaşınız kaldığı yerden devam ettirilecektir.
 • Nihai Red: Maaş başvurunuz için yeterli gününüz yoktur.
 • Bildirgesi Oluşmuş, Onaya Girmiş: Bildirgesi oluşmuş kısmı Başvurunuz sorunsuz bir şekilde yapıldığı. Onaya girmiş kısmı ise işleminizin sonuçlandırılmak üzere işlem sırası beklediğini veya işleminizin sonuçlandığı anlamına gelir.

Aklınıza takılanları Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi 170’i arayarak İşsizlik maaşı ile ilgili aklınıza gelebilecek bütün soruları sorabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hesabınıza Ne Zaman Yatar

İşsizlik maaşınız telefonunuza gelen: ”işsizlik maaşı almaya hak kazandınız” mesajından sonra içinde bulunduğunuz ayın son günü hesabınıza aktarılır. Bu tarih hafta sonuna denk geliyorsa bir sonraki ilk iş günü PTT de adınıza açılan hesaba aktarılır.

İşsizlik maaşı başvurunuz,işlemleriniz hakkında sorularınızı aşağıda bulunan yorum ekle kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

53 Yorumlar
 1. M diyor

  Merhaba haziran 19 işten ayrıldım okullar kapandi işten mecburi ve sözleşmem bittiği için çıkışım verildi 9 ay boyunca sigortalı çalıştım işsizim dün başvuru yaptim acaba bana da verilirmi

 2. cahit diyor

  30.10.2020 tarihinde işten çıkarıldım ve 01.04.2020 tarihinde işkura işsizlik maaşı için başvurdum. Ne telefonuma ne emailime başvurduğuma dair herhangi bir sms veya mail gelmedi. E-Devlet üzerinden sorguladığımda ise “Türkiye İş Kurumu – Kayıt bulunamadı.” yazıyor. Başvura tıkladığımda ise “Sistemde kayıtlı işlem görmemiş bir başvurunuz bulunmaktadır.Söz konusu dilekçeyi güncelleyebilir veya en yakın İŞKUR birimine başvurabilirsiniz” yazıyor. Acaba başvurum olmuşmudur. Her hangi bir sorun olur mu? Ve bilgilendirme ne zaman yapılır?

  1. cahit diyor

   Bir de işten çıkarılma kodum 13 – Kadın İşçinin Evlenmesi. İnternette araştırdığım kadarıyla işsizlik ödeneği alamayacağım yazmakta. Ben işsizlik ödeneği alabilir miyim?

  2. admin diyor

   Merhaba başvurunuz çıkış tarihinden itibaren 10 gün askıda kalır. Bu süre çıkış bildirgesini iptal etme süresidir. Alo 170’den bilgi alırsanız daha sağlıklı olacak.

 3. Abdullah diyor

  İşsizlik maaşı başvurusu yaparken e-devlet üzerinden yaptım. Sgk sicil numarasını doldurmadım ve adres olarak ikamet ettiğim yeri yazdım. İşsizlik maaşı bağlanmaz mı veya tekrar başvuru yapmalı mıyım?

  1. admin diyor

   Biraz sıkıntılı bir başvuru gibi gözüküyor. Alo 170 hattını bir arayıp onların yönlendirmesine göre işlem yapsanız daha sağlıklı olur.

 4. Yıldıray diyor

  Benim 08.10.2019 09.10.2019 giriş çıkış olmuş şirket ismi değişti 6 aydır çalışiyom 31.12.2019 çıkiş yapıldı hak edebiliyor uyum işsizlik maaşini

  1. admin diyor

   Merhaba, 3 son yıl içinde ne kadar prim gününüz olduğu da önemli.

 5. Cesur diyor

  İşten cıktıktıktan sonra sigorta iptal oluyor ama 3 ay aktif gözüküyor benim günümde bin 300 günümde var 6 ay boyunca hiç kesintisiz olarak sigortam yatırıldı işsizlik maaşim alabilirmiyim e devletten başvurdum başvurunuz alınmıştır dendi 3 gündür daha cevap vermedi

 6. Özgül diyor

  Ben ışkura gittim işsizlik maaşı için form doldurdum iş çıķışım onaylamadan gittim tarihi yanlış yazdım muhasebeciyi aradım yazdığım tarihe göre onaylatıcağıni söyledi o şekil de sorun olur mu

  1. admin diyor

   İşkurdaki memur ile görüşüp tekrardan başvurunuzun durumunu sormakta fayda var.

 7. Doğan diyor

  İşsizlik ödeneği için 31.10.2019 da işten çıkarıldım 01.11.2019 da başvuru yaptım 10 gün askıda kaldı başvurum. Daha sonra baktığım zaman siteden haketmiş gözüküyorum fakat mesajla bildirilmedi bana 170 i aradım yakın zamanda haketmişsiniz ayın 5 inde çekebilirsiniz dedi fakat işkurdan başvuru güncellediğimde sistemde kayıtlı işlem görmemiş bir başvurunuz vardır yazıyor bunun için işkura gitmeli miyim?

  1. admin diyor

   Merhaba,bağlı olduğunuz işkur müdürlüğüne gitmenizi tavsiye ederim.

 8. Munammed diyor

  Bildirgesi Oluşmuş Onaya Girmemiş: Başvuru işleminiz alınmış, kurum tarafından onaylanmak üzere beklemektedir.

  Admin bu sence olumlu sonuçlanır mi ?
  Benim kinde bu yazıyor

  1. admin diyor

   Şuanda başvurunuz kurum tarafından incelenmektedir. Eğer gerekli şartları sağlıyor iseniz olumlu sonuçlanır.

 9. Mustafa diyor

  Merhabalar Ben iş Yerinden kendim ayrıldım ancak şehir dişinda çalışıyordum ve annemin rahatsızlığı için işten ayrılmak zorunda kaldım işsizlik maaşı alabilirmiyim ?

  1. admin diyor

   Merhaba, kendi isteğiniz (istifa) ile ayrıldığınız için işsizlik maaşı alamazsınız. Alo 170’den ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

   1. Mustafa diyor

    şartlarda kendi istek ve kusurunda olarak belirtiliyor ve ben ise şehir dişanda. Çalışmaktaydım ve Annemin rahatsızlığı dolayı çikmak zorunda kaldım alamıyormuyum ?

    1. admin diyor

     Bahsettiğin maddede ; İşsizlik maaşının temel kural kişinin kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olmasıdır. Yani istifa edersen, işsizlik alamazsın. Öncelikle işvereninden senin çıkışını yaparken “çıkış kodunu” ne gösterdiğini öğren ya da e devletten hizmet dökümünden öğrenebilirsin. Daha sonra alo 170 hattından veya işkur hattından bu çıkış kodu ile işsizlik maaşı alıp alamayacağını sorabilirsin. “istifa 03” kodu ile çıkardılarsa muhtemelen işsizlik maaşı alamazsın.

     1. Mustafa diyor

      E devlet ten nasıl bakabilirim

     2. admin diyor

      E devlete gir,Arama butonuna hizmet dökümü yazarak ulaşabilirsin. Bulamazsanız link atarım

 10. tayfun diyor

  Merhabalar, iş yerimden çıkışımı ( iş yeri tarafından çıkarıldım) aldığım gün farklı bir firmada işe başlayacaktım sgk girişim yapıldı fakat daha sonra iş ile alakalı yanlış bilgi verdikleri için yine aynı gün sgk girişim iptal edildi. İşsizlik sigortasına başvuru yapmıştım. Oluşan bu durum maaş almama engel teşkil eder mi? Teşekkürler.

  1. admin diyor

   ssk girişiniz iptal edildiği için herhangi sizin için bir prim ödenmeyecek. Sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

 11. Adem diyor

  İşsizlik maaşı Alırken Bir Şirket Tarafından Bi Günlük Sigortalı Gösterilmişim Bundan Dolayı İşsizlik Maaşım Kesilmiş E Devlet Yoluyla Tekrar Başvuru Yaptım Tekrar Almaya Devam Edermiyim ?

  1. admin diyor

   Merhaba Adem Bey,
   http://www.muhasebenotlarim.net/issizlik-maasi-alirken-ise-giren-ne-yapmali/ bu konumuzdan sorunuza cevap bulabilirsiniz.

 12. crn diyor

  Merhabalar,
  prim gun sayim 1180 olmasina ragmen 6 aylik odenek cikti,neden olmustur ne yapmam gerekli?

  1. admin diyor

   600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
   900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
   1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

   işsizlik süreleri yukarı da belirttiğim gibidir. Bağlı olduğunuz işkur müdürlüğüne dilekçe ve hizmet listeniz ile başvurunuz.

 13. Serdar diyor

  Merhaba 2 eylulde cikisim verildi. 5 eylulde online basvuru yaptim, talebiniz olusturulmustur yazisi cikti ancak issizlik odenegi sorgulamaya tikladigim zaman bir sey gozukmuyor . 1 hafta sonra tekrar kontrol etmemi soylediler. Bu konu hakkinda bilginiz var mi?

  1. admin diyor

   Çıkış tarihinizden itibaren başvurunuz yaklaşık 10 gün askıda kalır. Sık sık ilgili sayfayı takip ediniz. 1 hafta içinde başvurunuz sonuçlanmaz ise bağlı olduğunuz işkur kurumuna başvurunuz

 14. Mehmet diyor

  Merhabalar. 1 eylülde çıkışım verildi ama başvuru yaparken yanlışlıkla 2 Eylül olarak işaretledim e¬devlette sorun olur mu?

  1. admin diyor

   Bağlı olduğunuz işkur müdürlüğü ile görüşüp başvurunuzu revize ettirin. Sistemde çıkış tarihinizi görecekler fakat işinizi sağlama almanızı öneririm

 15. Doğan vural diyor

  Ben. 05 08 2019 da internet üzerinden işsizlik maşı başvurusunda bulundum bana herhangi bir cevap vermediler e devletten bakıyorum her hangi bir kayıt bulunmadi diyor. Ne yapmalıyım sizce yardımcı olur musunuz

  1. admin diyor

   başvurunuz henüz incelenme aşamasındadır. alo 170 hattını arayarak net bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

 16. ebru diyor

  işkur başvurusunda iş yeri ilce kodu degişmesse sorun olur mu

  1. admin diyor

   başvuru esnasında bilgilerinizin güncel olmasına dikkat edin. İnternet sitesinden değiştiremiyorsanız bağlı olduğunuz işkur müdürlüğünde ki danışmanınız ile görüşüp bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

 17. hakan diyor

  19.06.2019 tarihinde başvuru yaptım halen sonuçlanmadı işkuru aradm olumlu yada olumsuz bişiy demediler sonucu nerden öğrenebilirim

  1. admin diyor

   1.cisi işkur sistemine e-devlet şifrenizle girip başvurunuz hangi aşamada bakabilirsiniz veya işkur ile görüşmeniz gerekmektedir.

  2. evren diyor

   Hakan bey sonuçlandımı??

   1. admin diyor

    başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 2 ay olmuş. Çok yüksek bir ihtimalle sonuçlanmıştır.

 18. Ömer Faruk Karadavut diyor

  Merhabalar. İşten 30 haziran tarihi itibari ile çıkarıldım. 3 temmuzda işsizlik maaşına başvuruda bulundum. Görevli memurun söylediğine göre 10 günlük sürecin dolmasını beklemeden herhangi bir işe girsem dahi başvuru sürecini başlatmış olduğum için sigortalı bir işte çalışırken süreç devam ediyor, olumlu sonuçlandığı takdirde hakkımı dondurabiliyormuşum. Hatta kısa bir zaman diliminde işverenimle anlaşamayıp işi kendi rızamla bıraksam bile dondurulmuş hakkımdan faydalanıp işsizlik ödeneği alabiliyormuşum. Bu bilgi doğru mu yoksa görevli personelle aramda iletişim eksikliğinden kaynaklanan bir yanlış anlaşılma mı olmuş? Şimdiden teşekkürler.

  1. admin diyor
 19. Nesrin diyor

  Merhabalar
  Dogum iznim bittikten sonra cikisim benim toplamda 1070 gunum var dogum izninde 4a kapsaminda cikisim verildi iskura bizzat başvuruda bulundum 1 haftayi gecti haber gelmedi e devletde ise boyle bi kayit bulunamadi yaziyor yardimci olursaniz sevinirim toplamda 1070 gunum var 🤔🤔

  1. admin diyor

   yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanmış olması gerekir. Fakat bağlı olduğunuz işkur müdürlüğü yoğunluktan dolayı henüz işlemleri tamamlamamış olabilir. E devlet bilgileriniz ile işkur sayfasına girip başvurunuz yazımızda da belirttiğimiz gibi hangi aşamada olduğuna baktınız mı? Başvurular yaklaşık 15 gün içerisinde tamamlanır. 15 gün olmasını bekleyin, herhangi bir sonuç çıkmaz ise önce e devlet şifrelerinizle girip başvurunuzun aşamasına bakın veya işkur müdürlüğü ile görüşünüz

   1. Nesrin diyor

    Tesekkurler

 20. Halil çankaya diyor

  17.06.2019 da başvu yaptım nezaman sonuc alirim

  1. admin diyor

   15 gün içinde olumlu-olumsuz şekilde başvurunuz tamamlanıp size bilgi verilecektir.

 21. Ayhan diyor

  Arkadaşlar e devletten başvuru yapıp sistemden takip edin ayrıca işkura gitmekle uğraşmayın. Ben internetten başvuru yaptım herhangi bir sorun çıkmadı

 22. Hediye diyor

  Ayrıntılı bir yazı olmuş, işkuru aramadan birçok sorumun cevabını yazınızda buldum, puanınızı da verdim 😊

 23. Kaan diyor

  Ben 2 gün önce başvuru yaptım ancak hiçbir kayıt bulunmadı yazıyor sorguladığımda

  1. muhasebe diyor

   başvurunuzu tekrar kontrol edebilir misiniz? Eğer hala başvurunuz gözükmüyor ise en yakın işkur müdürlüğünü arayarak bilgi almanızı tavsiye ederim.

 24. Ali diyor

  İnternetten başvuruyu e devlet üzerinden mi yapmam gerekiyor,

  1. muhasebe diyor

   e-devlet üzerinden veya iskur.gov.tr adresinden “iş arayan kaydı” oluşturarak yapabilirsiniz.

   1. ayla diyor

    işkura e devlet şifrenle giriş yaparak da işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirsin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.