Home Ofis Şahıs Şirketi Kuruluşu

Home ofis şirket kuruluşu (evde şirket kurmak)

0 13
Home ofis şirket kurmak, Home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur? Home ofis şahıs şirketi avantajları nelerdir? sorularına cevap bulabileceksiniz.

Vergi dairesi, evde şirket kurmak için müsade etmektedir. Genellikle çok düşük ölçekli, evden yürütülebilecek  internet üzerinden yapılan satışlar (ürün alım satımı, youtuberlik vb.) veya yapılacak işin basit usul mükellef kapsamında değerlendirilemediği durumlarda ev adresi gösterilerek evde şahıs şirketi kuruluşu yapılabilir.

Bir depoya ihtiyaç duymuyorsanız, yapmaya karar verdiğiniz işi evden yürütebileceğinizi düşünüyorsanız veya internet üzerinden para kazanıp vergi yükümlülüğünüzün olduğuna kanaat getirdiyseniz home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak) yapmanız size birçok avantaj kazandıracak ve ileride karşılaşabileceğiniz vergisel sorunların önüne geçecektir. Çünki klasik bir sözde olsa söylemeden geçemeyeceğim; “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır”.

Evde şahıs şirketi açıldığında, şirketiniz normal bir şahıs firması ile aynı yükümlülükleri yerine getirebilir. Bu yükümlülükleri kısaca  yaptığı işler veya satılan mallar neticesinde fatura kesmek, gerekli beyannameleri dönemlerinde vermek olarak özetleyebiliriz. Beyanname verebilmek için bir serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşmanız gerekmektedir.

Şahıs firması kurmanın avantajları : 

  • Düşük muhasabeci ücreti (Tüzel şirketlerin (limited şirket ve anonim şirkete göre)
  • Kademeli vergi sistemi ( Yapılan kar üzerinden alınan vergiyi temsil eder. )
  • Şahıs firmasını açmak ve kapatmak diğer şirket türlerine göre daha masrafsız ve daha kolaydır.

Home Ofis Şahıs Şirketinde Stopaj Vergisi Ödenir mi?

Ev adresinde kurulan şahıs firmalarında; stopaj ile ilgili iki durum söz konusudur. Bunlar ev şahıs firması kurana mı ait yoksa şirket kiralık olan bir evde mi kurulduğudur. Ev şahıs firması sahibinin veya anne-babasınız üzerine ise stopaj ödenmez. Fakat şirket kiralık bir evde kurulmuşsa brüt kira üzerinden %20 stopaj ödemeniz gerekmektedir. 

Şirket Kurulumu, Kosgeb Destekleri – Hibeleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Home Ofis Şahıs Şirketi Kuruluş Masrafları – Giderleri

– 1 adet nufus cüzdanı sureti

– 2 Adet ikametgah

– İmza beyannamesi noterden 100-TL civarında

– Muhasebeci Vekaleti (150-200-TL)

– Kira Kontratı veya Tapu Fotokopisi

Ayrıca fatura basımı – kaşe yapımı vb. muhtelif giderler için 300-TL ‘ lik bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

18-29 Yaşındaki girişimciler 3 yıl boyunca (75.000-TL’ye kadar) yaptıkları kar üzerinden vergi alınmamaktadır. Ayrıca 1 yıl boyunca Bağ-Kur Primleri Devlet tarafından karşılanmaktadır.

Home Ofis – Evde Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şirket adresi olarak gösterilecek olan ev, size ait veya 1. dereceden akraba anne baba eş veya çocuk şeklinde ise kira kontratı düzenlenmesine gerek yoktur. Böyle bir durumda muvafakatname düzenlenmesini önermekteyiz. Örnekleri için yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Home ofis şahıs firmalarında elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin yarısı şirkete gider olarak yazılabilmektedir.
  • Ev içinde şirket kursanız bile, şirket kurulduğu tarihten itibaren Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğün bulunmaktadır. Eğer aynı anda başka bir firmada SSK’lı olarak çalışmakta iseniz Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

 

Başta Bursa,İstanbul, İzmir olmak üzere birçok ilde mükelleflerimize hizmet vermekteyiz.

Home ofis şirket kuruluşu ve muhasebe işlemlerinin tüm detayları hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Soru Sor ??

Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmak Hakkında Sorularınızı Buraya Tıklayarak Bizlere İletebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.