Halı Yıkama İşi Açmak Maliyeti Kosgeb İş Planı Örneği

0 4

Karlı iş yapmak isteyenler için güzel bir iş fikrimiz var!! Özellikle yaz aylarında çok iyi kar bırakacak olan bir iş arıyorsanız Halı Yıkama dükkanı kurabilirsiniz. “Halı Yıkama İşi Açmak” dediğini duyar gibiyiz. Öncelikle yeterli sermayeniz varsa gerekli girişimleri yaparak işyerinizi açabilirsiniz. Bu iş için yeterli sermayeniz olduğunu düşünmüyorsanız banka kredisi, esnaf kredisi veya devlet desteği ile açmanız mümkün. Bu yazımızda Halı Yıkama Dükkanı Açmayı Tüm Ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.

Halı Yıkama Dükkanı açmayı düşünenler öncelikle bu iş için en uygun konumu bulmalıdırlar. Şöyle ki, işi kuracağınız yerde 1’den çok rakibinizin olması size kısa vadede müşteri bulma ve işletmenize devamlı müşteri bağlama konusunda zorluklar çıkaracaktır. Bu yüzden öyle bir yerde dükkan açmalısınız ki, halı yıkama dükkanının açılmasına sizden çok potansiyel müşterilerinin sevinmesi gerekiyor 🙂

İşyeri konumunuz kadar, potansiyel müşterilerinize ulaşmanız önemlidir. Gerek rakiplerinize göre daha uygun fiyat gerekse ilgi çekici broşür ve kartvizitler ile müşterileri adaylarınıza ulaşıp, reklam yaparak işletmenize müşteri çekebilirsiniz. Her hizmet sektöründe olduğu gibi, Halı yıkama işinde de verdiğiniz hizmet çok önemlidir. İşinizi düzgün ve titiz yaparsanız, insanlar arasında işletmeniz dilden dile yayılacak ve müşteri portföyünüz oldukça genişleyecektir.

Halı Yıkama İşi Açmak Maliyeti Ne Kadar?

Halı yıkama işi açmak için gerekli sermaye, sizin nasıl bir işyeri hayal ettiğiniz ile doğru orantılıdır. Yaklaşık maliyeti 100.000 TL olan otomatik halı yıkama makinesi alıp herşeyıi makinenin yapmasını da hayal edebilirsiniz veyahut biraz daha manuel olan fırçalı halı yıkama makinesi ile işe başlayarak sermaye oranınızı biraz daha uygun tutabilirsiniz. Bu iş için ortalama sermaye ihtiyacı 5000 ile 100.000 TL arasında değişmektedir.

İlgili Yazı : Şahıs firması hangi vergileri öder?

 

Dükkan açmak yerine devren satılık halı yıkama dükkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Halı Yıkama İşi Açmak Şahıs Şirketi Kuruluş Masrafları – Giderleri

– 1 adet nufus cüzdanı sureti

– 2 Adet ikametgah

– İmza beyannamesi noterden 100-TL civarında

– Muhasebeci Vekaleti (150-200-TL)

– Kira Kontratı veya Tapu Fotokopisi

Ayrıca fatura basımı – kaşe yapımı vb. muhtelif giderler için 300-TL ‘ lik bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

18-29 Yaşındaki girişimciler 3 yıl boyunca (75.000-TL’ye kadar) yaptıkları kar üzerinden vergi alınmamaktadır. Ayrıca 1 yıl boyunca Bağ-Kur Primleri Devlet tarafından karşılanmaktadır.

 

Halı Yıkama Ruhsatı Almak

Halı yıkama ruhsatı almak için öncelikle;

 • Vergi mükellefiyetiniz olması gerekmektedir.
 • Esnaf odasına kayıt
 • Belediyeye ruhsat almak için evrakların hazırlanarak başvurulması gerekmektedir.
 • Eğer çalışacak personel varsa SGK ya bildirim yapılması

Ruhsat verme denetimleri şirketi açmış olduğunuz yerin bağlı bulunduğu Zabıta Amirliği tarafından yapılacaktır. Bu nedenle halı yıkama açılacak olan yerin imar yönünden işe uygunluk, fenni ve sıhhi şartlara uygunluğun olması gerekmektedir.

Halı Yıkama Dükkanı Açmak İçin Devlet Destekleri

Öncelikle halı yıkama işi için yeterli sermayeyi devlet destekleri ile bulmak istiyorsanız, size tavsiye edebileceğimiz tek şey, Kosgeb Girişimcilik Belgesi almanızdır. Kosgeb’den Girişimcilik belgesi alarak kuracağınız Halı Yıkama dükkanı için kuruluş desteği ve personel desteği  alabilirsiniz. Ayrıca banka kredisi veyahut esnaf kredileri ile de sermaye finansmanınızı yapabilirsiniz.

 

Halı Yıkama İşi Planı Örneği ve Kosgeb Desteği

Halı yıkama faaliyetleri Kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında bulunmaktadır. Destek sürecini şu şekilde özetleyebiliriz.

 • İşletme kurmadan önce girişimcilik belgesi alınması.
 • İşletmenizi vergi dairesine bildirim yaparak kurmak.
 • Esnaf odası kaydı. (Kosgeb’den destek alabilmeniz için esnaf odasına kayıt olmalısınız.)
 • Kosgeb veri tabanına kosgeb.gov.tr adresinden üye olmak,
 • İş planınızı kosgeb.gov.tr üzerinden doldurmak.

  Kosgeb Girişimcilik Sertifikası İle İşyeri Açmak
  Kosgeb Girişimcilik Sertifikası İle İşyeri Açmak
 • İş planınızın kurul tarafından onaylanması

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.