Çalışan Anneye Bebek Bakıcı Desteği Başvurusu

Çalışan Anne Desteği Ön Kayıt Başvurusu

0 7

“Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır” sloganıyla başlatılan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilen Çalışan Anneye Bebek Bakıcı Desteği başvuruları devam etmektedir.

Bu destekten faydalanmak isteyen annelerin en çok merak ettikleri soruların başında Devletten Çalışan Anneye Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Devlet Çalışan anneye bakıcı parası veriyor mu? Bebek bakım parası kimler alabilir? Bakıcı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? gelmektedir.

Çalışan Anneye Bebek Bakıcı Desteği Ne Kadar?

Bakıcı Desteği 2020 yılı için 250 euro olarak belirlenmişti. Fakat daha sonra yapılan açıklama ile 300 euroya yükseltildi. 2021 yılı için 325 euro , 2022 yılı için belirlenen destek tutarı ise 350 eurodur.

Çalışan Anneye Bebek Bakıcı Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Destekten yararlanmak isteyen anneler;

Bilfiil tam zamanlı işte çalışmaları, 0-24 ay arası çocuğa sahip olmaları ve çocuğu ile aynı ikahmetgah adresinde yaşamaları gerekmektedir. Ayrıca resmi olarak, eğitimli bir bakıcı istihdam etmek gerekiyor. Son olarak başvuru yapmadan önce analık izninde bulunmadığınıza dikkat etmelisiniz.

Çocuk Bakıcı Desteği Başvuru Nasıl Olacak?

Bu desteğe başvuru yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi gerekmektedir.  https://sgkegitimlibakici.org/ ya da http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/sgk linklerinden e-devlet şifrenizle giriş yapıp ön kayıt oluşturmanız ve ön kayıt yaptıktan sonra yine aynı linkler üzerinden randevu almalısınız.

Kayıt esnasına kadar bazı evrakları eksiksiz hazırlamalısınız. Söz konusu evraklara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çocuk Bakıcı Desteğinden Kaç Kişi Faydalanabilecek?

İstanbul’dan 2 bin 100, Ankara ve İzmir’den 800’er anne olmak üzere, proje kapsamında toplam 3 bin 700 anneye bakıcı desteği sağlanacak.

Ön kayıt sonrasında kesin kayıt için randevu aldıysanız dikkat edilmesi gerekenler;

  • Halk Bankası’nda kendi adınıza biri TL ve diğeri Avro olmak üzere 2 hesap açtırmalısınız
  •  Çocuk bakıcısının maaşını yatırabilmeniz için Türkiye Halk Bankası’nda çocuk bakıcısı adına TL hesabı açtırılmalı

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.